LG OLED83B6ELB 83" 4K OLED AI TV
LG OLED83B6ELB 83" 4K OLED AI TV is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
DEALS & SPECIAL OFFERS
DEALS & SPECIAL OFFERS
SAVE 20% with code "EXTRA20”
12 MONTHS BUY NOW PAY LATER
12 MONTHS BUY NOW PAY LATER
BUY NOW WITH JUST A £319.90 DEPOSIT, then pay nothing for the first 12 months.
Finance calculated on total cart value. Add items to your cart to use the finance calculator.
Representative example: Cash Price £1000, Deposit £100, Loan amount £900, 24.9% APR representative, Interest rate 24.9% fixed, 48 monthly repayments of £35.03, Total term of loan agreement 60 months, Total charge for credit £781.44, Total Amount payable £1781.44. Early settlement fee £29
Credit is provided by Novuna Personal Finance, a trading style of Mitsubishi HC Capital UK PLC, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority. FinancialServices Register no. 704348. The register can be accessed through http://www.fca.org.uk. Important: Interest is calculated from the start of the agreement, which means interest will accrue during the holiday period. Credit subject to status and affordability. Terms & Conditions Apply. SPATIAL Sound & Vision are a credit broker not a lender and are Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority.
WARRANTY INFORMATION
WARRANTY INFORMATION
5 year Manufacturer Warranty provided by LG. Register your product within 30 days of purchase directly with the manufacturer
DELIVERY INFORMATION
DELIVERY INFORMATION
For in-stock items, order before 1PM Mon - Fri for delivery in 2-3 days with our Specialist 2-Man Delivery Team.
Orders placed after 1PM or on weekends will be dispatched on the next available working day
Subscribe to our newsletter
Sign up for exclusive offers.
Specification
Specification
| Refresh Rate | 120Hz Native (VRR 120Hz) |
| Perfect Black | Yes |
| Wide Color Gamut | N/A |
| Picture Processor | α8 AI Processor 4K Gen3 |
| Number of CPUs | Quad |
| AI Picture Pro | Yes |
| AI Upscaling | α8 AI Super Upscaling 4K |
| Dynamic Tone Mapping | Yes (Dynamic Tone Mapping Pro) |
| AI HDR Remastering | Yes |
| HDR Expression Enhancer | - |
| Precision HDR Master Pro | - |
| 4K Expression Enhancer | Yes |
| AI Genre Selection | Yes (SDR/HDR) |
| Auto Brightness Control | Yes |
| HDR (High Dynamic Range) | Dolby Vision / HDR10 / HLG |
| FILMMAKER MODE™ | Yes |
| HFR (High Frame Rate) | 4K 120 fps (HDMI) |
| Dimming Technology | Pixel Dimming |
| Motion | OLED Motion |
| QMS (Quick Media Switching) | Yes |
| QFT (Quick Frame Transport) | Yes |
| HEVC | 4K@120p, 10bit |
| VP9 (Video Decoder) | 4K@60p, 10bit |
| AV1 (Video Decoder) | 4K@60p, 10bit |
| Auto Calibration | Yes |
| Picture Mode | Personalized Picture, Vivid, Standard, Eco, Cinema Home, Game, Filmmaker, (isf)Expert(Bright Room, daytime), (isf)Expert(Dark Room, night) |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | Yes |
| FreeSync Compatible (AMD) | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| Game Optimizer | Yes (Game Dashboard) |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes (Up to 120Hz) |
| VESA (WxH) | 400 x 400 |
| TV Width (mm) | 1842 |
| TV Height (mm) | 1055 |
| TV Depth (mm) | 52.9 |
| TV weight (kg) | 26.7 |
| TV + stand Width (mm) | 1842 |
| TV + stand Height (mm) | 1084/1144 |
| TV + stand Depth (mm) | 300 |
| TV + stand weight (kg) | 27.7 |
| Stand Width (mm) | 1477 |
| Stand Depth (mm) | 300 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
LG OLED AI B6 83" 2026 4K Smart TV
Certified Perfect Black – in bright and dark rooms
α8 AI processor – smart processing for optimised pictures and sound
Smart webOS platform with advanced AI functionality plus intuitive AI Magic Remote
Incredible Gaming experience
Dolby Vision and Filmmaker mode for true-to-cinema pictures
Certified Perfect Black
The LG B6E features self-lit OLED pixels - the pinnacle of TV technology. All of the screen's pixels are self-lit allowing for perfect contrast and the sharpest pixel-perfect details, creating the ultimate viewing experience. Certified Perfect Black means every detail is rendered perfectly – regardless of whether you’re viewing at night, or during the day.
Additionally, LG OLED enables uncompromised picture quality at any viewing angle so everyone in the room can enjoy the same stunning images regardless of where they sit. OLED technology also provides a safer and more comfortable viewing experience thanks to its flicker-free technology and certified low blue light levels.
This means less fatigue to your eyes during boxset marathons, nail-biting championship games and intense gaming sessions.
Intelligent processor for optimised pictures and sound
LG OLED B6E features the new α8 AI Processor 4K Gen3, the brain of the TV. This intelligent processor intuitively ensures optimised picture and sound quality and delivers image enhancement through AI Super Upscaling. It will also upscale audio for a more cinematic experience.
Smart webOS Platform
LG OLED B6E features webOS, LG's smart platform which hosts a huge variety of the best streaming services, while making browsing and searching for what to watch completely hassle-free. The smart platform is controlled with the LG AI Magic Remote, and opens up a world of information and assistance through a variety of AI-driven services. These include the AI Chatbot - which can help you to change the image or sound to your liking simply by asking, Voice ID – which can recognise different users and provide personalised recommendations, and much more.
What’s more, with LG’s webOS Re:new program, you’ll enjoy upgrades to the latest version for five years.
Incredible Gaming experience
LG OLED B6E is designed for advanced gaming consoles, boosting your competitive edge with an incredible 0.1ms response time and low input lag. The B6E is loaded with all the pro-tools you need to dominate, such as 4K@120Hz, VRR, ALLM and eARC as specified in HDMI 2.1, plus G-Sync, FreeSync, Game Optimiser and HGiG which are all integrated and ready out-of-the-box. Plus there’s easy access to cloud gaming through the Gaming Portal.
Intense Cinema experience
LG OLED B6E delivers the ultimate at-home cinema experience. Laser sharp pictures, crystal-clear sound and perfect black levels. Dolby Vision and Ambient Filmmaker Mode provide mesmerising film experiences with incredible colour and contrast – looking exactly how the director intended for the perfect emotional impact. Dolby Atmos injects awe-inspiring drama to every genre - with 3D surround sound delivering the ultimate in full audio immersion.
Exceptional sport experience
LG OLED delivers you the realism and intensity of the sports stadium experience at home, with uncompromised picture quality at any viewing angle regardless of where you are sitting. Exceptional picture quality with immersive sound (AI sound Pro) is enhanced by the smoothest motion (TruMotion) so no matter how intense the action is, OLED keeps every detail of the game in diamond sharp focus.
Cutting-edge design
Exceptional technology and incredible viewing experiences expertly housed in an extremely thin design. The LG B6E TV merges seamlessly and elegantly into any space in your home.
OLED Care
LG has spent over 13 years perfecting the art of OLED TV, and this is exemplified with the advanced OLED Care Technology which ensures you will enjoy optimal performance for years to come
LG Sound Suite compatibility
Pair the B6E with LG’s Sound Suite range of audio products (sold separately) for an elevated audio experience. Wireless connectivity helps you maintain your elegant, clutter-free look. Advanced Dolby Atmos FlexConnect technology unshackles you from traditional speaker positioning, enabling you to place your speakers where you want whilst optimising the sound for the best effect.
