LG OLED65G66LS 65" 4K OLED evo TV
LG OLED65G66LS 65" 4K OLED evo TV is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
DEALS & SPECIAL OFFERS
DEALS & SPECIAL OFFERS
SAVE 20% with code "EXTRA20”
12 MONTHS BUY NOW PAY LATER
12 MONTHS BUY NOW PAY LATER
BUY NOW WITH JUST A £299.90 DEPOSIT, then pay nothing for the first 12 months.
Finance calculated on total cart value. Add items to your cart to use the finance calculator.
Representative example: Cash Price £1000, Deposit £100, Loan amount £900, 24.9% APR representative, Interest rate 24.9% fixed, 48 monthly repayments of £35.03, Total term of loan agreement 60 months, Total charge for credit £781.44, Total Amount payable £1781.44. Early settlement fee £29
Credit is provided by Novuna Personal Finance, a trading style of Mitsubishi HC Capital UK PLC, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority. FinancialServices Register no. 704348. The register can be accessed through http://www.fca.org.uk. Important: Interest is calculated from the start of the agreement, which means interest will accrue during the holiday period. Credit subject to status and affordability. Terms & Conditions Apply. SPATIAL Sound & Vision are a credit broker not a lender and are Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority.
WARRANTY INFORMATION
WARRANTY INFORMATION
5 year Manufacturer Warranty provided by LG. Register your product within 30 days of purchase directly with the manufacturer
DELIVERY INFORMATION
DELIVERY INFORMATION
For in-stock items, order before 1PM Mon - Fri for delivery in 2-3 days with our Specialist 2-Man Delivery Team.
Orders placed after 1PM or on weekends will be dispatched on the next available working day
Subscribe to our newsletter
Sign up for exclusive offers.
Specification
Specification
| Refresh Rate | 120Hz Native (VRR 165Hz) |
| Perfect Black | Yes |
| Wide Color Gamut | Perfect Color |
| Picture Processor | α11 AI Processor 4K Gen3 |
| Number of CPUs | Quad |
| AI Picture Pro | Yes |
| AI Upscaling | α11 AI Super Upscaling 4K |
| Dynamic Tone Mapping | Yes (Dynamic Tone Mapping Ultra) |
| AI HDR Remastering | Yes |
| HDR Expression Enhancer | Yes |
| Precision HDR Master Pro | - |
| 4K Expression Enhancer | Yes |
| AI Genre Selection | Yes (SDR/HDR) |
| Auto Brightness Control | Yes |
| HDR (High Dynamic Range) | Dolby Vision / HDR10 / HLG |
| FILMMAKER MODE™ | Yes |
| HFR (High Frame Rate) | 4K 120 fps (HDMI, RF, USB) |
| Dimming Technology | Pixel Dimming |
| Motion | OLED Motion |
| QMS (Quick Media Switching) | Yes |
| QFT (Quick Frame Transport) | Yes |
| HEVC | 4K@120p, 10bit |
| VP9 (Video Decoder) | 4K@60p, 10bit |
| AV1 (Video Decoder) | 4K@60p, 10bit |
| Auto Calibration | Yes |
| Picture Mode | Personalized Picture, Vivid, Standard, Eco, Cinema Home, Game, Filmmaker, (isf)Expert(Bright Room, daytime), (isf)Expert(Dark Room, night) |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | Yes |
| FreeSync Compatible (AMD) | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| Game Optimizer | Yes (Game Dashboard) |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes (Up to 165Hz) |
| VESA (WxH) | 300 x 300 |
| TV Width (mm) | 1441 |
| TV Height (mm) | 826 |
| TV Depth (mm) | 24.3 |
| TV weight (kg) | 22 |
| TV + stand Width (mm) | 1441 |
| TV + stand Height (mm) | 865/910 |
| TV + stand Depth (mm) | 263 |
| TV + stand weight (kg) | 27.3 |
| Stand Width (mm) | 485 |
| Stand Depth (mm) | 263 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
LG OLED evo AI G6 65" 2026 4K Smart TV - Stand version
Brightness Booster Ultra & α11 AI Processor
Certified Perfect Black and Colour – in bright and dark rooms
Reflection Free Premium – perfect picture in any light
Dolby Vision and Filmmaker mode for the ultimate cinematic experience
Smart webOS platform with advanced AI functionality plus intuitive AI Magic Remote
Up to 165Hz in 4K with G-SYNC compatibility and FreeSync Premium for tear-free and winning gameplay
G6
The LG G6 features self-lit OLED pixels - the pinnacle of TV technology. All of the screen's pixels are self-lit allowing for perfect contrast, 100% colour accuracy and volume, and the sharpest pixel-perfect details, creating the ultimate viewing experience. Certified Perfect Black and Certified Perfect Colour mean every detail is rendered perfectly – regardless of whether you’re viewing at night, or during the day.
Additionally, LG OLED enables uncompromised picture quality at any viewing angle so everyone in the room can enjoy the same stunning images regardless of where they sit. OLED technology also provides a safer and more comfortable viewing experience thanks to its flicker-free technology and certified low blue light levels.
This means less fatigue to your eyes during boxset marathons, nail-biting championship games and intense gaming sessions.
