LG OLED48C66LB 48" 4K OLED evo TV
LG OLED48C66LB 48" 4K OLED evo TV is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
DEALS & SPECIAL OFFERS
DEALS & SPECIAL OFFERS
SAVE 20% with code "EXTRA20”
12 MONTHS BUY NOW PAY LATER
12 MONTHS BUY NOW PAY LATER
BUY NOW WITH JUST A £139.90 DEPOSIT, then pay nothing for the first 12 months.
Finance calculated on total cart value. Add items to your cart to use the finance calculator.
Representative example: Cash Price £1000, Deposit £100, Loan amount £900, 24.9% APR representative, Interest rate 24.9% fixed, 48 monthly repayments of £35.03, Total term of loan agreement 60 months, Total charge for credit £781.44, Total Amount payable £1781.44. Early settlement fee £29
Credit is provided by Novuna Personal Finance, a trading style of Mitsubishi HC Capital UK PLC, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority. FinancialServices Register no. 704348. The register can be accessed through http://www.fca.org.uk. Important: Interest is calculated from the start of the agreement, which means interest will accrue during the holiday period. Credit subject to status and affordability. Terms & Conditions Apply. SPATIAL Sound & Vision are a credit broker not a lender and are Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority.
WARRANTY INFORMATION
WARRANTY INFORMATION
5 year Manufacturer Warranty provided by LG. Register your product within 30 days of purchase directly with the manufacturer
DELIVERY INFORMATION
DELIVERY INFORMATION
For in-stock items, order before 1PM Mon - Fri for delivery in 2-3 days with our Specialist 2-Man Delivery Team.
Orders placed after 1PM or on weekends will be dispatched on the next available working day
Subscribe to our newsletter
Sign up for exclusive offers.
Specification
Specification
| Refresh Rate | 120Hz Native (VRR 165Hz) |
| Perfect Black | Yes |
| Wide Color Gamut | Perfect Color |
| Picture Processor | α11 AI Processor 4K Gen3 |
| Number of CPUs | Quad |
| AI Picture Pro | Yes |
| AI Upscaling | α11 AI Super Upscaling 4K |
| Dynamic Tone Mapping | Yes (Dynamic Tone Mapping Ultra) |
| AI HDR Remastering | Yes |
| HDR Expression Enhancer | Yes |
| Precision HDR Master Pro | Yes |
| 4K Expression Enhancer | Yes |
| AI Genre Selection | Yes (SDR/HDR) |
| Auto Brightness Control | Yes |
| HDR (High Dynamic Range) | Dolby Vision / HDR10 / HLG |
| FILMMAKER MODE™ | Yes |
| HFR (High Frame Rate) | 4K 120 fps (HDMI, RF, USB) |
| Dimming Technology | Pixel Dimming |
| Motion | OLED Motion |
| QMS (Quick Media Switching) | Yes |
| QFT (Quick Frame Transport) | Yes |
| HEVC | 4K@120p, 10bit |
| VP9 (Video Decoder) | 4K@60p, 10bit |
| AV1 (Video Decoder) | 4K@60p, 10bit |
| Auto Calibration | Yes |
| Picture Mode | Personalized Picture, Vivid, Standard, Eco, Cinema Home, Game, Filmmaker, (isf)Expert(Bright Room, daytime), (isf)Expert(Dark Room, night) |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | Yes |
| FreeSync Compatible (AMD) | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| Game Optimizer | Yes (Game Dashboard) |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes (Up to 165Hz) |
| VESA (WxH) | 300 x 200 |
| TV Width (mm) | 1071 |
| TV Height (mm) | 620 |
| TV Depth (mm) | 46.9 |
| TV weight (kg) | 14.9 |
| TV + stand Width (mm) | 1071 |
| TV + stand Height (mm) | 675 |
| TV + stand Depth (mm) | 230 |
| TV + stand weight (kg) | 16.7 |
| Stand Width (mm) | 470 |
| Stand Depth (mm) | 230 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
LG OLED evo AI C6 48" 2026 4K Smart TV
Brightness Booster & α11 AI Processor – dazzling brightness & processing
Certified Perfect Black and Colour – in bright and dark rooms
Smart webOS platform with advanced AI functionality plus intuitive AI Magic Remote
Ultimate Gaming experience
Dolby Vision and Filmmaker mode for the ultimate cinematic experience
Brightness Booster & α11 AI processor
LG continues to push the boundaries of picture quality, with stunning brightness thanks to Brightness Booster technology, plus LG’s most advanced processing to date with the new α11 AI Processor 4K Gen3. The C6 is brighter than ever – meaning images look spectacular, from snow-capped mountains to neon signs. Plus every piece of content will look and sound it’s best thanks to processing which is tailored for OLED technology, delivering an unmatched experience.
Certified Perfect Black & Perfect Colour
The LG C6 features self-lit OLED pixels - the pinnacle of TV technology. All of the screen's pixels are self-lit allowing for perfect contrast, 100% colour accuracy and volume, and the sharpest pixel-perfect details, creating the ultimate viewing experience. Certified Perfect Black and Certified Perfect Colour mean every detail is rendered perfectly – regardless of whether you’re viewing at night, or during the day. Additionally, LG OLED enables uncompromised picture quality at any viewing angle so everyone in the room can enjoy the same stunning images regardless of where they sit. OLED technology also provides a safer and more comfortable viewing experience thanks to its flicker-free technology and certified low blue light levels. This means less fatigue to your eyes during boxset marathons, nail-biting championship games and intense gaming sessions.
Smart webOS Platform
LG OLED C6 features webOS, LG's smart platform which hosts a huge variety of the best streaming services, while making browsing and searching for what to watch completely hassle-free. The smart platform is controlled with the LG AI Magic Remote, and opens up a world of information and assistance through a variety of AI-driven services. These include the AI Chatbot - which can help you to change the image or sound to your liking simply by asking, Voice ID – which can recognise different users and provide personalised recommendations, and much more.
Ultimate Gaming experience
LG OLED C6 unleashes the full potential of advanced gaming consoles and heightens your skill. Boost your competitive edge with features such as 4K@165Hz, VRR, ALLM and eARC as specified in HDMI 2.1, and an incredible 0.1ms response time plus low input lag. LG OLED C6 comes loaded with G-Sync, FreeSync, HGiG and Game Optimiser features as well as easy access to cutting-edge cloud gaming through the Gaming Portal.
Extraordinary Cinema experience
LG OLED C6 delivers the ultimate at-home cinema experience. Laser sharp pictures, crystal-clear sound and perfect black levels. Dolby Vision and Ambient Filmmaker Mode provide mesmerising film experiences with incredible colour and contrast – looking exactly how the director intended for the perfect emotional impact. Dolby Atmos injects awe-inspiring drama to every genre - with 3D surround sound delivering the ultimate in full audio immersion.
Cutting-edge design
Exceptional technology and incredible viewing experiences expertly housed in an extremely thin and light design. The LG C6 TV merges seamlessly and elegantly into any space in your home.
Hyper-real sport experience
LG OLED delivers you the realism and intensity of the sports stadium experience at home, with uncompromised picture quality at any viewing angle regardless of where you are sitting. Exceptional picture quality with immersive sound (AI sound Pro) is enhanced by the smoothest motion (TruMotion) so no matter how intense the action is, OLED keeps every detail of the game in diamond sharp focus.
OLED Care
LG has spent over 13 years perfecting the art of OLED TV, and this is exemplified with the advanced OLED Care Technology which ensures you will enjoy optimal performance for years to come
LG Sound Suite compatibility
Pair the C6 with LG’s Sound Suite range of audio products (sold separately) for an elevated audio experience. Wireless connectivity helps you maintain your elegant, clutter-free look. Advanced Dolby Atmos FlexConnect technology unshackles you from traditional speaker positioning, enabling you to place your speakers where you want whilst optimising the sound for the best effect.
