LG 43QNED87B6A 43" 4K QNED evo MiniLED AI TV
LG 43QNED87B6A 43" 4K QNED evo MiniLED AI TV is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
DEALS & SPECIAL OFFERS
DEALS & SPECIAL OFFERS
SAVE 20% with code "EXTRA20”
12 MONTHS BUY NOW PAY LATER
12 MONTHS BUY NOW PAY LATER
BUY NOW WITH JUST A £59.90 DEPOSIT, then pay nothing for the first 12 months.
Finance calculated on total cart value. Add items to your cart to use the finance calculator.
Representative example: Cash Price £1000, Deposit £100, Loan amount £900, 24.9% APR representative, Interest rate 24.9% fixed, 48 monthly repayments of £35.03, Total term of loan agreement 60 months, Total charge for credit £781.44, Total Amount payable £1781.44. Early settlement fee £29
Credit is provided by Novuna Personal Finance, a trading style of Mitsubishi HC Capital UK PLC, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority. FinancialServices Register no. 704348. The register can be accessed through http://www.fca.org.uk. Important: Interest is calculated from the start of the agreement, which means interest will accrue during the holiday period. Credit subject to status and affordability. Terms & Conditions Apply. SPATIAL Sound & Vision are a credit broker not a lender and are Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority.
WARRANTY INFORMATION
WARRANTY INFORMATION
5 year Manufacturer Warranty provided by LG. Register your product within 30 days of purchase directly with the manufacturer
DELIVERY INFORMATION
DELIVERY INFORMATION
For in-stock items, order before 1PM Mon - Fri for delivery in 2-3 days with our Specialist 2-Man Delivery Team.
Orders placed after 1PM or on weekends will be dispatched on the next available working day
Subscribe to our newsletter
Sign up for exclusive offers.
Specification
Specification
| Refresh Rate | 60Hz Native |
| Perfect Black | - |
| Wide Color Gamut | Dynamic QNED Color Pro |
| Picture Processor | α7 AI Processor 4K Gen9 |
| Number of CPUs | Quad |
| AI Picture Pro | - |
| AI Upscaling | 4K Super Upscaling |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| AI HDR Remastering | Yes |
| HDR Expression Enhancer | - |
| Precision HDR Master Pro | - |
| 4K Expression Enhancer | Yes |
| AI Genre Selection | - |
| Auto Brightness Control | Yes |
| HDR (High Dynamic Range) | HDR10 / HLG |
| FILMMAKER MODE™ | Yes |
| HFR (High Frame Rate) | - |
| Dimming Technology | - |
| Motion | - |
| QMS (Quick Media Switching) | - |
| QFT (Quick Frame Transport) | - |
| HEVC | 4K@60p, 10bit |
| VP9 (Video Decoder) | 4K@60p, 10bit |
| AV1 (Video Decoder) | 4K@60p, 10bit |
| Auto Calibration | Yes |
| Picture Mode | Personalized Picture, Vivid, Standard, Eco, Cinema Home, Game, Filmmaker, (isf)Expert(Bright Room, daytime), (isf)Expert(Dark Room, night) |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | - |
| FreeSync Compatible (AMD) | - |
| HGIG Mode | Yes |
| Game Optimizer | Yes (Game Dashboard) |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes (Up to 60Hz) |
| VESA (WxH) | 200 x 200 |
| TV Width (mm) | 968 |
| TV Height (mm) | 565 |
| TV Depth (mm) | 29.7 |
| TV weight (kg) | 9.3 |
| TV + stand Width (mm) | 968 |
| TV + stand Height (mm) | 637 |
| TV + stand Depth (mm) | 260 |
| TV + stand weight (kg) | 13.1 |
| Stand Width (mm) | 500 |
| Stand Depth (mm) | 260 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
LG QNED evo MiniLED AI QNED87 43" 2026 4K Smart TV
MiniLED for enhanced contrast & brightness
Dynamic QNED Colour Pro for incredibly rich and accurate colours
Intelligent processor for optimised pictures and sound
Smart webOS platform with advanced AI functionality plus intuitive AI Magic Remote
Dolby Vision and Filmmaker mode the ultimate cinematic experience
MiniLED technology
LG QNED MiniLED TVs are lit by tiny LED lights leading to a perfectly balanced contrast in every picture on screen, with deep blacks and impressive brightness.
Dynamic QNED Colour Pro technology
LG QNED87 features the latest Dynamic QNED Colour Pro technology, which delivers a wider range of colours delivering a more vivid picture, displaying delicate differences in tone and colour spectrum.
Intelligent processor for optimised pictures and sound
LG QNED87 43” features the latest α7 AI Processor, the brain of the TV. This smart processor uses advanced technology to enhance picture and sound quality, through 4K Super Upscaling for sharp pictures, and AI Sound Pro for immersive audio.
Smart webOS Platform
LG QNED87 features webOS, LG's smart platform which hosts a huge variety of the best streaming services, while making browsing and searching for what to watch completely hassle-free. The smart platform is controlled with the LG AI Magic Remote, and opens up a world of information and assistance through a variety of AI-driven services. These include the AI Chatbot - which can help you to change the image or sound to your liking simply by asking, Voice ID – which can recognise different users and provide personalised recommendations, and much more.
Intense Cinema experience
LG QNED87 delivers an incredible at-home cinema experience. Dolby Vision and Filmmaker Mode now work together, providing film experiences with incredible colour and contrast – and looking exactly how the director intended.
Game Optimiser & VRR
Level up your gaming by optimising the picture for whatever type of game you are playing through the Game Optimiser, and ensure stutter-free images with support for VRR
Sophisticated design
The premium finish and stylish stand will look great in any living space, and the slim profile will ensure an unobtrusive look should you choose to wall mount the TV.
*Wall mounting requires a wall-mount bracket – not included.
LG Sound Suite compatibility
Pair the QNED87 with LG’s Sound Suite range of audio products (sold separately) for an elevated audio experience. Wireless connectivity helps you maintain your elegant, clutter-free look. Advanced Dolby Atmos FlexConnect technology unshackles you from traditional speaker positioning, enabling you to place your speakers where you want whilst optimising the sound for the best effect.











