LG 100MRGB96B6 100" 4K Micro RGB evo AI TV
LG 100MRGB96B6 100" 4K Micro RGB evo AI TV is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
DEALS & SPECIAL OFFERS
DEALS & SPECIAL OFFERS
SAVE 20% with code "EXTRA20”
12 MONTHS BUY NOW PAY LATER
12 MONTHS BUY NOW PAY LATER
BUY NOW WITH JUST A £1,299.90 DEPOSIT, then pay nothing for the first 12 months.
Finance calculated on total cart value. Add items to your cart to use the finance calculator.
Representative example: Cash Price £1000, Deposit £100, Loan amount £900, 24.9% APR representative, Interest rate 24.9% fixed, 48 monthly repayments of £35.03, Total term of loan agreement 60 months, Total charge for credit £781.44, Total Amount payable £1781.44. Early settlement fee £29
Credit is provided by Novuna Personal Finance, a trading style of Mitsubishi HC Capital UK PLC, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority. FinancialServices Register no. 704348. The register can be accessed through http://www.fca.org.uk. Important: Interest is calculated from the start of the agreement, which means interest will accrue during the holiday period. Credit subject to status and affordability. Terms & Conditions Apply. SPATIAL Sound & Vision are a credit broker not a lender and are Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority.
WARRANTY INFORMATION
WARRANTY INFORMATION
5 year Manufacturer Warranty provided by LG. Register your product within 30 days of purchase directly with the manufacturer
DELIVERY INFORMATION
DELIVERY INFORMATION
For in-stock items, order before 1PM Mon - Fri for delivery in 2-3 days with our Specialist 2-Man Delivery Team.
Orders placed after 1PM or on weekends will be dispatched on the next available working day
Subscribe to our newsletter
Sign up for exclusive offers.
Specification
Specification
| Refresh Rate | 120Hz Native (VRR 165Hz) |
| Perfect Black | - |
| Wide Color Gamut | RGB Primary Color Ultra |
| Picture Processor | α11 AI Processor 4K Gen3 |
| Number of CPUs | Quad |
| AI Picture Pro | Yes |
| AI Upscaling | α11 AI Super Upscaling 4K |
| Dynamic Tone Mapping | Yes (Dynamic Tone Mapping Ultra) |
| AI HDR Remastering | Yes |
| HDR Expression Enhancer | Yes |
| Precision HDR Master Pro | - |
| 4K Expression Enhancer | Yes |
| AI Genre Selection | Yes (SDR/HDR) |
| Auto Brightness Control | Yes |
| HDR (High Dynamic Range) | Dolby Vision / HDR10 / HLG |
| FILMMAKER MODE™ | Yes |
| HFR (High Frame Rate) | 4K 120 fps (HDMI, RF, USB) |
| Dimming Technology | Micro Dimming Ultra |
| Motion | Motion Pro |
| QMS (Quick Media Switching) | Yes |
| QFT (Quick Frame Transport) | Yes |
| HEVC | 4K@120p, 10bit |
| VP9 (Video Decoder) | 4K@60p, 10bit |
| AV1 (Video Decoder) | 4K@60p, 10bit |
| Auto Calibration | Yes |
| Picture Mode | Personalized Picture, Vivid, Standard, Eco, Cinema Home, Game, Filmmaker, (isf)Expert(Bright Room, daytime), (isf)Expert(Dark Room, night) |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | - |
| FreeSync Compatible (AMD) | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| Game Optimizer | Yes (Game Dashboard) |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes (Up to 165Hz) |
| VESA (WxH) | 600 x 400 |
| TV Width (mm) | 2230 |
| TV Height (mm) | 1277 |
| TV Depth (mm) | 49.9 |
| TV weight (kg) | 67.3 |
| TV + stand Width (mm) | 2230 |
| TV + stand Height (mm) | 1372/1324 |
| TV + stand Depth (mm) | 434 |
| TV + stand weight (kg) | 77 |
| Stand Width (mm) | 380 |
| Stand Depth (mm) | 434 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
LG Micro RGB evo AI MRGB96 100" 2026 4K Smart TV
The New Colour Evolution – LG’s most superior LED TV
Micro Dimming Ultra – advanced detail and contrast
α11 AI processor – advanced processing for optimised pictures and sound
Smart webOS platform with advanced AI functionality plus intuitive AI Magic Remote
Responsive Gaming experience with Motion Booster 330
Revolutionary colour coverage
LG’s new Micro RGB evo technology uses ultra small RGB LEDs, for the largest range of colours yet seen on an LG TV. Enjoy dazzling and eye-popping images thanks to colour technology which can show 100% of the advanced BT2020 colour space.
Advanced dimming and contrast
LG MRGB96 features Micro Dimming Ultra technology – which employs thousands of dimming zones, powered by advanced processing, for an exceptional contrast. Bright highlights are complimented by intense dark backgrounds, giving you an intense and immersive viewing experience.
Advanced processor for optimised pictures and sound
The latest α11 AI Processor – developed through years of LG research – now has a Dual AI Engine, which helps to boost sharpness and texture simultaneously, ensuring a more refined picture. It will also upscale audio for a more cinematic experience.
Smart webOS Platform
LG OLED MRGB96 features webOS, LG's smart platform which hosts a huge variety of the best streaming services, while making browsing and searching for what to watch completely hassle-free. The smart platform is controlled with the LG AI Magic Remote, and opens up a world of information and assistance through a variety of AI-driven services. These include the AI Chatbot - which can help you to change the image or sound to your liking simply by asking, Voice ID – which can recognise different users and provide personalised recommendations, and much more.
Responsive Gaming experience
LG MRGB96 is designed to help you win, with Motion Booster 330, enabling super-fast refresh rates up to 330Hz. Boost your competitive edge with pro-tools, such as VRR 165Hz, ALLM and eARC as specified in HDMI 2.1, plus FreeSync, Game Optimiser and HGiG which are all integrated and ready out-of-the-box. Plus easy access to cutting-edge cloud gaming through the Gaming Portal.
*Disclaimer : Motion Booster 330 delivers up to 330Hz refresh rate at optimized Full HD resolution for ultra-smooth gameplay
Intense Cinema experience
LG MRGB96 delivers an incredible at-home cinema experience. Dolby Vision and Filmmaker Mode now work together, providing film experiences with incredible colour and contrast – and looking exactly how the director intended. Dolby Atmos injects awe-inspiring drama to every genre - with 3D surround sound delivering the ultimate in full audio immersion.
Exceptional sport experience
LG MRGB96 delivers you the realism and intensity of the sports stadium experience at home, exceptional picture quality with immersive sound (AI sound Pro) is enhanced by the smoothest motion (Motion Pro) so no matter how intense the action is, every detail of the game is kept in sharp focus.
Sophisticated and slim design
The premium finish and stylish stand will look great in any living space, and the slim profile will ensure an unobtrusive look should you choose to wall mount the TV.
*Wall mounting requires a wall-mount bracket – not included.
LG Sound Suite compatibility
Pair the MRGB96 with LG’s Sound Suite range of audio products (sold separately) for an elevated audio experience. Wireless connectivity helps you maintain your elegant, clutter-free look. Advanced Dolby Atmos FlexConnect technology unshackles you from traditional speaker positioning, enabling you to place your speakers where you want whilst optimising the sound for the best effect.











