Sonos Roam Wireless Charger
Sonos Roam Wireless Charger - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
DEALS & SPECIAL OFFERS
DEALS & SPECIAL OFFERS
12 MONTHS BUY NOW PAY LATER
12 MONTHS BUY NOW PAY LATER
FINANCE AVAILABLE ON ORDERS OVER £250. Spend another £215.00 to apply for finance
Finance calculated on total cart value. Add items to your cart to use the finance calculator.
Representative example: Cash Price £1000, Deposit £100, Loan amount £900, 24.9% APR representative, Interest rate 24.9% fixed, 48 monthly repayments of £35.03, Total term of loan agreement 60 months, Total charge for credit £781.44, Total Amount payable £1781.44. Early settlement fee £29.
Credit is provided by Novuna Personal Finance, a trading style of Mitsubishi HC Capital UK PLC, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority. FinancialServices Register no. 704348. The register can be accessed through http://www.fca.org.uk. Important: Interest is calculated from the start of the agreement, which means interest will accrue during the holiday period. Credit subject to status and affordability. Terms & Conditions Apply. SPATIAL Sound & Vision are a credit broker not a lender and are Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority.
WARRANTY INFORMATION
WARRANTY INFORMATION
2 year Manufacturer Warranty provided by SONOS. Register your product within 30 days of purchase directly with the manufacturer
DELIVERY INFORMATION
DELIVERY INFORMATION
For in-stock items, order before 1PM Mon - Fri for Next Working Day delivery with DPD.
Orders placed after 1PM or on weekends will be dispatched on the next available working day
Subscribe to our newsletter
Sign up for exclusive offers.
Specification
Specification
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Sonos Roam Wireless Charger
Effortlessly charge your portable speaker with this custom-designed magnetic wireless charger and the included 10W USB power adapter.
Makes charging a snap
Simply hold your speaker near the charging pad and the magnets will quickly attach for fast wireless charging.
Simply perfect
The charger aligns perfectly with Roam to maintain its streamlined design and works whether you want to stand the speaker upright or lay it horizontally.
Specification
| IP Rating | IP54 (Charger is resistant to dust and liquid splashes.) |
| Dimensions | 0.57 H x 2.44 W x 2.35 D inches (15 x 62 x 60 mm) |
| Cable Length | Extends to 1.2 m |
| Colours | Shadow Black, White |
| Finish | Matte |
| Weight | 0.26 lbs (0.12kg) |
| Included Accessories | 10W USB Power Adapter |
| Operating Temperature | 32°F to 104°F (0°C to 40°C) |
| Power Supply Input | 5 VDC, 2.1A (10.2 W) |
| Power Supply Output | 5W |
| Charging Time | 0% to 50% in 2 hours |



